Vajon miért jó egy építész irodának építészt megbízni az informatikai rendszer üzemeltetésével, tervezésével, kivitelezésével? Jogosan merülhet fel a kérdés.

Erre igen egyszerű a válasz: 19 évig informatikusnak készültem, majd egy huszárvágással építészként végeztem. Persze ez nem fekete vagy fehér, az informatikus megmaradt az építész mellett.

Újrafogalmazva a kérdést: Miért érdemes az építészeknek egy építész informatikust megbízni a számítógépes rendszerekkel kapcsolatos feladatokkal?

Építész szemmel látom a problémákat: Értem az építészek igényeit, tudom milyen szoftverekkel dolgoznak és milyen workflow-t használnak. Építészeti szempontból átlátom a tervezési folyamatokat. Így például a kollégák feladataira célzottan tudunk számítógépeket építeni. Egyiken csak Archicad fut, másikon Lumion is fog? A harmadikat pontfelhő feldolgozásra használjátok majd CloudComapre-rel? Nem gond, ez három különböző gép lesz, így érve el a költség hatékonyságot. (A boltban úgy is három darab milliós gépet sóznának rád…)

Informatikus szemmel látom a problémákat: Értem a számítógépes rendszerek igényeit, tudom eszközök szükségesek az építészeti munkafolyamathoz, milyen biztonsági megoldásokat kell megvalósítani az adatok védelméért és a gyors online kommunikációért. Informatikia szempontból is átlátom a tervezési folyamatokat. Ebből kifolyólag például a teljes irodára szabott egyedi szerverparkot tudunk létesíteni, melyben minden eszköz pontosan azt tudja, amit az igényeitek szerint megterveztem. Semmi feleslegeset.

Informatikus szemmel látom az építészeti szoftvereket: Értem, hogyan működik a szoftver, hogyan “gondolkodik” a digitális eszköz, így sokkal hatékonyabban ki tudom aknázni a bennük rejlő lehetőségeket.

Átfogó megoldásokat tudok nyújtani: Nem csak a hardverek és szoftverek kiválasztásában tudok segíteni, hanem a teljes rendszer tervezésében, kivitelezésében és üzemeltetésében, majd ezt követően a tervezéshez kapcsolódó  BIM munkafolyamatban is a tervezett épület üzemeltetéséig.

Számítógép konfigurációk esetében “kulcsrakészen” adom át a gépeket. Minden konfigurálást és telepítést megoldok iroda szinten, nektek csak dolgozni kell az eszközökön. Ha úgy adódik, az alaprajzokat is véleményezem funkcionálisan, de a szép dolgokat ne tőlem kérd 🙂 

Egy BIM projekt kapcsán az előkészítési fázisban projektre szabott EIR, BEP dokumentumokat készítek szerződés mellékletként, a tervezési folyamat során minőségellenőrzésként ütközésvizsgálatot végzek, a kivitelezés alatt lézerszkennelt pontfelhővel kivitelezést ellenőrzök, végül pedig egy CAFM szoftver számára üzemeltetési modell állítunk össze.

Egyik nemrégi “vad kalandom” Archicad 5 verziójú tervekből Archicad 28 verziót és CAFM szoftver számára értelmezhető IFC fájlokat kellett konvertálni 🙂 

Testreszabott megoldásokat készítek: Minden iroda, minden projekt, minden munkafolyamat más és más. Ezért minden irodához egyedi megoldásokat kell tervezni. Figyelembe véve az iroda méretét, szoftvereket, projekteket, egyéni szerepköröket, alkalmazott munkafolyamatokat, egyéni igényeket és természetesen a költségvetést is.

Proaktív támogatást nyújtok: Lusta mérnökként inkább a gépet szeretem dolgoztatni. Folyamatosan keresem a lehetőséget a rendszerek optimalizálásában, technológiai újításokban. Ennek megfelelően el is magyarázom az építészek nyelvén mit, miért és hogyan lehet megvalósítani. Igaz ez az informatikai hibák esetében is.

Hosszú távban gondolkozom:

Egyrészt szeretek folyamatosan együtt dolgozni partnereimmel. Így benne maradok az építészeti vérkeringésben – noha házat nem tervezem, a problémákkal szembesülök és digitális megoldásokat kell keresni rájuk.

Másrészt az eszközöket is szeretem maximálisan kihasználni, azokat a jövőbeli kihívásokra megtervezni és a változó igények szerint folyamatosan fejleszteni.

Így érhetjük el a leginkább költséghatékony megoldásokat az építészetben és informatikában is.

Ha bármi kérdésed van, keress bátran minket!

 

 

Hasznos volt számodra a bejegyzés? Oszd meg másokkal is!

Rectangle 5314

Nochta Tamás vagyok

Építész irodákat teszek hatékonyabbá

“Én is építész vagyok, csak egy kicsit kockább 🙂 “

2015 óta folyamatosan kutatom a tervezőszoftverekben rejlő lehetőségeket, építészként pedig pontosan tudom mik azok a minden nap előforduló, időpocsékoló feladatok. Jó informatikushoz híven viszont minden ismétlődő, monton feladatot próbálok automatizálni, hogy több tér maradjon a kreativitásnak.

Folyamatosan részt veszek élő projektekben, 7-8 irodával állok napi kapcsolatban és eddig több, mint 20 irodával dolgoztam együtt fejlesztőként, trénerként, BIM menedzserként vagy projektvezetőként.

Új pc konfiguráció:

Iratkozz fel a hírlevélre, hogy nem maradj le az új cikkekről!

LEGUTÓBBI BEJEGYZÉSEK
Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Sokan nem tudják, de a Windows rendszerek beépítve tartalmaznak egy egész jó ingyenes távoli asztalos kapcsolódási lehetőséget. Az alapbeállításaival nem...

by Nochta Tamás10 Min read
Tovább olvasom
Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Az elmúlt pár hónapban több különböző erősségű konfigurációval is dolgoztam Archicad-ben. Nagyon tanulságos időszak volt, melyből néhány fontosabb gondolatot mindenképpen...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom
Módszerek, melyekkel gyorsíthatjuk az Archicad-es munkát

Módszerek, melyekkel gyorsíthatjuk az Archicad-es munkát

Nézzünk át néhány dolgot, amik egy alapvetően tiszta tervben is komoly lassulást okozhatnak a szoftverben: TAB-ok / Fülek Az újabb...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom