Egész régen sikerült írni bármit is. Ennek apropóján gondoltam egy szösszenetet arról, mi hívta életre a vállalkozásunkat, az Építész Informatikát.
A sztori még az egyetemre nyúlik vissza. Építész hallgatóként a nap 24 órájából kb 17-et szabadkézi rajzolással töltöttünk. Az elején még nem engedtek géppel készült, nyomtatott rajzot leadni, így aztán monitorra téve a papírt átrajzoltuk kézzel is… Ezt hívhatnánk számítógéppel segített tervezésnek (Computer Aided Design – CAD) 😀 Egyébként még így is gyorsabb volt, hogy kétszer rajzoltunk.
Aztán hallottuk, hogy az Archicad-del csapatban is lehet egy fájlban dolgozni, mi pedig szerettünk volna hamarabb végezni a feladatainkkal. Sőt, akkor is szerettünk volna közösen rajzolni, mikor valaki távol volt a kolitól.
Így hát mivel életem első húsz évében informatikára készültem, adott volt a megoldandó feladat: Szükségünk van egy szerver gépre.
A már akkor is szűkös büdzsé 100 ezer forint volt, ebből kellett egy olyan munkaállomást összeraknom, amin rajzolni is tudok és szerverként is megállja a helyét néhány főnek. Rövidesen sikerült a használt piacról összeválogatnom a célnak megfelelő alkatrészeket, amivel meg tudott épülni életem első BIM Server gépe Archicad 16 számára. (2012 körül)
A projekt olyan jól sikerült, hogy aztán a barátoknak is segítettem megfelelő gépeket összerakni, javítani.
Rájöttünk, hogy ez a csapatmunka szuper, tényleg gyorsabban haladunk a feladatokkal már két fővel is, így különböző cégeknek vállaltunk rajzolói feladatokat nem létező szabadidőnkben.
Aztán valaki az ismerősi körből lediplomázott, egy tervező irodában kezdett dolgozni, ahol szükség volt egy csapatmunka szerverre. Ekkor én még bőven az egyetemre jártam…
A beinduló félben lévő informatikai láb mellett egyre több felmérő, rajzoló munkákat vállaltunk. A modellek gombamód szaporodtak, a kapcsolódó táblázatokat exportáltuk a modellek metaadataiból az épületüzemeltetések számára. A megszokottakhoz képest NASA technológiával dolgoztunk, jóval gyorsabbak és pontosabbak voltunk, mint a többiek. Azt már itt is láttam, hogy a szoftver lehetőségeinek csak a felszínét kapargatjuk, így érdemes mélyebben is beleásni magamat a BIM rejtelmeibe.
Végül ugyan építészmérnök lettem, de a digitális megoldások iránti vonzalom, szakértés együtt maradt az építésszel.
Mire végeztem az egyetemen már együtt dolgoztam az első partnereimmel, akiknek számítógépes üzemeltetést és különféle digitális segítséget nyújtottam. Igyekszem minden automatizációs lehetőséget kihasználni, melyet építészeknek is nyújtanak a szoftverek.
Érdekességként: Az egyetemen összerakott szervergépet némi fejlesztéssel, karbantartással azóta is használjuk a csapatunkkal új szerver mellett is. Idén 15 éves 🙂