Igazán izgalmas feladatot kaptunk: Archicad 5-ben készült modelleket kell ArchiFM-be importálni és egy ma is használatos Archicad verzióra konvertálni.
Ez olyan “elbogarászós” feladat, lehet rajta gondolkodni, van benne kihívás meg egy jókora szakadék a régi és az új Archicad verziók között. Szóval nekem találták ki 🙂
Az AC5 1996-ban jelent meg, a 2025-ben alkalmazott technológiák még a távoli jövőben várakoznak kifejlesztésükre. Ez időben jelent meg az első piaci verziója az IFC formátumnak is, de az Archicadbe csak a 8as verzióval érkezett meg, a 2x verziót támogatta.
Mi volt a munkafolyamat?
Először be kellett szereznünk a kritikus fontosságú AC verziókat: 7, 10, illetve le kellett töltenünk a megfelelő elemkönyvtárakat is hozzájuk.
Fokozta az izgalmakat, hogy némelyik fájl PLA, másik pedig PLN formátumban volt. Ennek a jelentőségéről írtam egy cikket, kommentben a linkje.
Másodjára a szokásos problémát kellett megoldanunk:
- Apple rendszeren tömörített
- ékezetes karaktereket is tartalmazó
- Google Drive-ra szinkronizált
- onnan krómmal
- Windows rendszerre letöltött
- fájlokat kellett úgy kicsomagolni, hogy ne legyen semmi krixkrax a fájlnevekben. Ez volt a legmacerásabb az egészből
(Érdekes, hogy még mindig ékezetes karakterekkel dolgozik az Archicad a könyvtáraiban.)
Harmadik lépés volt a konverzió folyamata: AC7-ben nyitottuk az AC5-öt, majd 10-ben a 7-et, végül 26-ban a 10-et. (Ezt a verziót használja a partnerünk)
Negyedik lépés a könyvtári elemek kezelése: minden elem megfelelően jelenjen meg a modellben (tehát ne csak egy pont legyen a helyükön)
Ötödik lépés volt az AFM kompatibilitás létrehozása: friss AC osztályozás importálása és elvégzése, IFC fordító létrehozása és tesztelése.
És akkor ezt még 400 épületen kellene elvégezni! 🙂