Arhicad 5 konvertálás CAFM szoftverbe

Igazán izgalmas feladatot kaptunk: Archicad 5-ben készült modelleket kell ArchiFM-be importálni és egy ma is használatos Archicad verzióra konvertálni.
Ez olyan “elbogarászós” feladat, lehet rajta gondolkodni, van benne kihívás meg egy jókora szakadék a régi és az új Archicad verziók között. Szóval nekem találták ki 🙂

Az AC5 1996-ban jelent meg, a 2025-ben alkalmazott technológiák még a távoli jövőben várakoznak kifejlesztésükre. Ez időben jelent meg az első piaci verziója az IFC formátumnak is, de az Archicadbe csak a 8as verzióval érkezett meg, a 2x verziót támogatta.

Mi volt a munkafolyamat?

Először be kellett szereznünk a kritikus fontosságú AC verziókat: 7, 10, illetve le kellett töltenünk a megfelelő elemkönyvtárakat is hozzájuk.

Fokozta az izgalmakat, hogy némelyik fájl PLA, másik pedig PLN formátumban volt. Ennek a jelentőségéről írtam egy cikket, kommentben a linkje.

Másodjára a szokásos problémát kellett megoldanunk:

  • Apple rendszeren tömörített
  • ékezetes karaktereket is tartalmazó
  • Google Drive-ra szinkronizált
  • onnan krómmal
  • Windows rendszerre letöltött
  • fájlokat kellett úgy kicsomagolni, hogy ne legyen semmi krixkrax a fájlnevekben. Ez volt a legmacerásabb az egészből
    (Érdekes, hogy még mindig ékezetes karakterekkel dolgozik az Archicad a könyvtáraiban.)

 

Harmadik lépés volt a konverzió folyamata: AC7-ben nyitottuk az AC5-öt, majd 10-ben a 7-et, végül 26-ban a 10-et. (Ezt a verziót használja a partnerünk)

Negyedik lépés a könyvtári elemek kezelése: minden elem megfelelően jelenjen meg a modellben (tehát ne csak egy pont legyen a helyükön)

Ötödik lépés volt az AFM kompatibilitás létrehozása: friss AC osztályozás importálása és elvégzése, IFC fordító létrehozása és tesztelése.

És akkor ezt még 400 épületen kellene elvégezni! 🙂

Küldj emailt, hogy segíthessünk!

Hasznos volt számodra a bejegyzés? Oszd meg másokkal is!

Rectangle 5314

Nochta Tamás vagyok

Építész irodákat teszek hatékonyabbá

“Én is építész vagyok, csak egy kicsit kockább 🙂 “

2015 óta folyamatosan kutatom a tervezőszoftverekben rejlő lehetőségeket, építészként pedig pontosan tudom mik azok a minden nap előforduló, időpocsékoló feladatok. Jó informatikushoz híven viszont minden ismétlődő, monton feladatot próbálok automatizálni, hogy több tér maradjon a kreativitásnak.

Folyamatosan részt veszek élő projektekben, 7-8 irodával állok napi kapcsolatban és eddig több, mint 20 irodával dolgoztam együtt fejlesztőként, trénerként, BIM menedzserként vagy projektvezetőként.

Új pc konfiguráció:

Iratkozz fel a hírlevélre, hogy nem maradj le az új cikkekről!

LEGUTÓBBI BEJEGYZÉSEK
Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Sokan nem tudják, de a Windows rendszerek beépítve tartalmaznak egy egész jó ingyenes távoli asztalos kapcsolódási lehetőséget. Az alapbeállításaival nem...

by Nochta Tamás10 Min read
Tovább olvasom
Archicad csapatmunka kis irodákban

Archicad csapatmunka kis irodákban

Sokszor tapasztalom, hogy akár 3-4 fős irodák még hagyományosan, egyéni fájlokban ("szóló PLN fájlokban") dolgoznak csapatmunka helyett. Pedig már 2 fős csapatban is sokat...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom
Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Az elmúlt pár hónapban több különböző erősségű konfigurációval is dolgoztam Archicad-ben. Nagyon tanulságos időszak volt, melyből néhány fontosabb gondolatot mindenképpen...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom