Idővel egyre nagyobb és nagyobb fájlokkal dolgozunk. Ezért sűrűbben fordul elő, hogy a C meghajtó jele piros, azaz kezd megtelni. Ezzel nem csak az a probléma, hogy nem fér fel több adat a gépedre (ha nincsen több meghajtód), hanem a rendszer és a munka szoftverek is elveszítik stabilitásukat. A cikkben összefoglalom miért fontos és hogyan lehet az elegendő szabad helyről gondoskodni.

Ha tudod mit miért, akkor kattints az alábbi gombra:

Mennyi az annyi?

Ahhoz, hogy a számítógépünk és a használt szoftvereink stabilan fussanak, általánosságban elmondható, hogy a teljes meghajtó kb 10-15%-át szabadon kell hagynunk. Hogy miért?

Helyet kell biztosítani egy csomó olyan dolognak, amikkel keveset foglalkozunk:

  • Rendszer frissítések
  • Ideiglenes (cache) rendszerfájlok
  • Szoftver frissítések
  • Archicad csapatmunka projektek és könyvtáraik
  • Böngésző gyorsítótár, cookie-k stb
  • Netről letöltött dolgok
  • Rendszer helyreállítás
  • Windows hibernálás funkcióhoz szintén sok hely kell.

És akkor még nem is beszéltünk az SSD meghajtók élettartamát és teljesítményét is befolyásoló „tartalék tárhelyről” (overprovisioning).

Nézzünk pár példát!

2024-ben 500 GB SSD meghajtónál kisebbet nem érdemes vásárolni rendszer meghajtónak egy munkaállomásba.

Ha biztosra akarsz menni, akkor 10% tartalék tárhelyet képezel a rendszer telepítésekor (overprovisioning), így 50 GB-tal rögtön kevesebb a teljes kapacitás:450 GB. Ezzel segíted az SSD meghajtó munkáját és hosszabb élettartamra lehet számítani. A rendszer stabil működéséhez figyelned kell, hogy 50 GB szabad hely alá ne essen a tárhely, ez a kb 10%-a a teljes kapacitásnak. (Tehát 400 GB marad a rendszernek és a munkának, egyebeknek)

Ha belegondolsz, ez nem is túl sok.

Windows Update.

Egy nagyobb Windows frissítésnél le kell tölteni a telepítőfájlokat, amelyek akár 10 GB-ot is elfoglalhatnak. Ezek kicsomagolásakor a méret szélsőséges esetben meg is duplázodhat, tehát további 15 GB-tal érdemes kalkulálni. Ebből a telepítés is további 15 GB helyet igényelhet. Így összesen körülbelül 30-40 GB tárhely szükséges. A telepítés során a rendszer helyreállítási pontot készít, ha valami probléma merülne fel. Érkezik több illesztő program is a hardverekhez, melyek szintén néhány GB helyet igényelhetnek. Lehetne még sorolni. A sikeres telepítés végeztével takarít maga után a gép, de a feladat futtatásához kellett ennyi hely.

Photoshop.

Rendelkezhetünk rengeteg memóriával (RAM), előbb-utóbb ki fogunk fogyni belőle, ha komolyan nekiülünk egy Photoshop munkának, például egy tervet bemutató tabló sorozatnak. Miután elfogy a memória (RAM), a C meghajtón kezd el terjeszkedni a szoftver. Pikk-pakk becsókol a szoftver 30 GB tárhelyet a C-n. Már az egyetemi portfólióm készítésekor is a memória megtelte után további 50 GB helyet falt fel a PS. Ha nincs más megoldás, érdemes lehet a szoftvert úgy konfigurálni, hogy másik meghajtón is el tudja helyezni az átmeneti fájlokat. (A másik meghajtó is SSD meghajtó legyen 🙂 )

Archicad.

Építészként általában csapatmunkában dolgozunk. Ez esetben minden csapatmunka szerveren lévő tervről és kapcsolódó könyvtárairól készül egy másolat a gépedre is. Gyakorlatilag ezekben a fájlokban dolgozol, készít róla folyamatosan biztonsági mentéseket is a szoftver. Egy-egy nagyobb projekt akár 5-10 GB helyet is igényelhet a folyamatos munkához, így ha több ilyen projekt fut, hamar kifogyhat a szabad hely a C-n.

Lumion / Twinmotion.

Mind a Lumion, mind a Twinmotion hatalmas helyigénnyel rendelkezik. Már a telepítő fájlok is több tíz GB-ot foglalhatnak, és telepítés után akár 30-40 GB helyet is elfoglalnak a meghajtón. Ha már nem használod őket rendszeresen, érdemes a telepítőket és régi projekteket törölni vagy áthelyezni egy külső meghajtóra, hogy felszabadítsuk a tárhelyet.

Mit tudunk tenni, ha elfogyott a szabad hely?

Hát törölni kell használaton kívüli fájlokat 🙂

Én az alábbi (lustasági) sorrendben szoktam takarítani a gépeket (tehát először a leginkább automata takarítást futtatom, aztán haladok a manuális felé, elsőnek a leglátványosabb eredményeket produkáló módszerekkel).

0. Távfelügyeleti automatizmusok

Távfelügyeleti szoftverből „kérem a gépet”, hogy törölje az átmeneti rendszerfájlokat. Ekkor az általános Windows-hoz kapcsolódó, már szükségtelen fájlokat törli egy mini programkód. Ezt partnereinknél minden héten megcsináljuk ütemezetten, automatikusan, ezzel is növelve a kényelmet.

Days
Hours
Minutes
Seconds

1. Tárterületsegéd bekapcsolása

Ez egy automatikus rendszer funkció, mely figyeli a tárhely használatot és időnként beavatkozik (töröl szükségtelen fájlokat). Bővebben ezen a linken tudsz olvasni róla a Microsoft honlapján. (Storage Sense)

2. Lemezkarbantartó

Ez egy beépített funkció a Windows-ban, amivel egyszerre rengeteg mindent lehet törölni, általában ész nélkül 🙂 Fent maradt frissítési fájlok, lomtár ürítése, előző Windows verzió anyagai stb. Start menüből tudod indítani a Lemezkarbantartóra rákeresve (Disk Cleanup).

Megnyitás után a C meghajtót kell kiválasztani, majd a Rendszerfájlok törlése opciót kiválasztani (bal kép). Ez után ismét a C meghajtót kiválasztani és a jobb oldali képen látható eredményre érkezel.

3. Archicad Helyi adatkezelő

A csapatmunka során az Archicad minden projektről és a kapcsolódó könyvtárairól készít a gépre egy másolatot. Ebből dolgozol minden nap. Mivel ezek csak másolatok, így bátran törölhetsz mindent. Ha szükséged lesz valamelyik törölt állományra, újra le fogja tölteni az Archicad a BIMcloud-ból.

A helyi adatkezelő használatáról bővebben ebben a cikkben olvashatsz:

 

4. Letöltések mappa

A böngészők (Chrome, Firefox, Edge, Brave, Opera stb) alapértelmezett letöltési mappája. Mikor rákattintasz a letöltés gombra valahol, ide menti le. Az esetek nagy részében itt maradnak a fájlok a használat után – évekre visszamenőleg, így érdemes lehet ezeket időnként törölni, vagy a helyükre tenni.

5. Asztal / Dokumentumok mappa

Ezek azok a mappa, amikor „gyorsan tegyük valahová, majd letörlöm” esetben mentesz le dolgokat ideiglenesen. Aztán itt ragadnak. Az programok parancsikonjain kívül semmi se legyen itt!

Irodai gépek esetében a magán dolgok is ide szoktak kerülni. Ne itt legyenek, inkább az adatszerveren jelöljetek ki a magán anyagoknak némi tárhelyet, ebből nem szokott gond lenni.

6. Manuális törlés

Itt alapvetően Total Commander-rel végigszaladok a C meghajtón található mappákon és manuálisan törlöm azokat, amelyeket feleslegesnek ítélek meg. Itt nem szabad bármit törölni, szóval némi rendszer mappa struktúra ismeretre szükség van!

Keress minket, ha segítségre van szükséged!

Csak ha muszáj:

Szeretem, ha minden rendelkezésemre áll a munka során, akkor is, ha évente csak egyszer van szükségem valamire. Ha már ezeket az eszközöket is be kell vetned, érdemes lehet elgondolkodni egy nagyobb tároló beépítésén, vagy a meglévők átszervezésén. Ezek szerint nem férsz már el ezen a meghajtón!

7. Használaton kívüli szoftverek

Az évek során gyűjtjük a programokat, amiket használunk, aztán elkezdenek a legrégebbiek kikopni. Amit már nem használunk, érdemes törölni a gépről. Például régi Archicad-ek. többször előfordul, hogy több verzió van telepítve a Lumion-ból / Twinmotion-ből. Ezek egy-egy verziója is több 10 GB helyet igényel. Ha nem használod, inkább töröld le!

8. Böngésző előzmények, cookiek stb.

Ez alapvetően egy egyszerű feladat, hiszen a böngészőből néhány gombnyomással törölhetőek a szükségtelen adatok. Ezt csak szükség esetén szoktam törölni, szeretek kényelmesen böngészni és néha jó egy elfelejtett dologra az előzmények között rákeresni.

9. Hibernálás lekapcsolása

A hibernálás egy kényelmi funkció: A gép olyan „alvó” / készenléti állapotba kerül, mely során a C meghajtóra menti a memória (RAM) tartalmát és szabályosan leáll. Ez után akár áramtalanítani is lehet. A legközelebbi indítás alkalmával mindent visszatölt a memóriába és ott tudod folytatni a munkát, ahol abbahagytad.

Minél több a memória a gépben és minél több mindent futtatsz egyszerre, annál több helyet igényel ez a funkció.

10. Helyreállítási pontok

Ezek a rendszer biztonságát hivatottak fokozni. Nagyon körültekintően kell eljárni ennél a pontnál és tényleg csak ha nincs már más lehetőség. Egy félresikerült rendszerfrissítés után szükség lehet a legutóbbi biztonsági mentésre!

Nochta Tamás

BIM manager, okleveles építészmérnök