Archicad Goodies

A Goodies egy néhány megás kiegészítő csomag Archicad-hez, de nem sokan ismerik / használják. 10 darab praktikus kis segítséget találhatsz benne, érdemes telepíteni. Az alábbiakban röviden bemutatom melyik mit tud. Ha letöltenéd, itt tudod kiválasztani a kívánt nyelvet, majd a letöltő oldalra is kerülsz. Mielőtt belevágsz, fontos tudnod, hogy ez a csomag nem szerves része az Archicad-nek, ezért ennek működésére nem vállal a gyártó szavatosságot. (Ettől még egészen jól működnek 🙂 ) Lássuk hát őket:

 

1. 3D Studio importáló

3ds kiterjesztésű fájlokat alakít át GDL objektumokká, melyeket könnyedén el tudsz helyezni az Archicad-ben. A Goodies telepítése után a Fájl \ Fájl extrák \ 3D Studio menüben találod. Bővebb, használatot bemutató leírást innen tudsz letölteni.

Archicad-Goodies

2. Tető, födém és fal kiegészítő elemek:

A tetőre 3D-s héjalást tudsz tenni. De nem csak cserepet, hanem korcolt lemezfedést is. A födémekhez két extra elem kerül: beton sávalap (tárgy), illetve egy réteges födémet készítő menü. Ez valamelyest más, mint a sima réteges szerkezetek: ezzel összetett födémet tudsz készíteni (például egy U metszetű beton teknőbe különböző rétegeket tehetsz. Ezt egyébként profilokkal tudnád helyettesíteni). A fal kiegészítő segítségével különféle díszítéseket lehet a falakra tenni, ferde falakat illetve támfalakat létrehozni különböző szabályok alapján. További extra a Falkeret / Falváz szerkezet. Bővebb leírást innen tudsz letölteni.

 

Archicad-Goodies-kiegeszito-elemek

 

3. Duplikátum kereső

Ennek segítségével könnyedén ki tudod szűrni a véletlenül duplán lehelyezett elemeket. Tipikusan azokat az elemeket keresi meg (és akár törli), amik egymáson vannak, egyformák és szemmel nem tudjuk észrevenni. Ezt a folyamatot is be tudjuk illeszteni a minőségellenőrzési folyamatainkba. A Duplikátum keresőt a Szerkesztés \ Ellenőrizd a duplikátumokat menüpontban találod. A bővebb leírás pedig itt érhető el.

Archicad-Goodies-duplikatum-kereso

 

4. Szimuláció

Sokszor hasznos és szemléletes, ha a kivitelezést egy szimuláción mutatjuk be. Munkaközi megoldásnak teljesen megfelelő az Archicad Építés szimuláció bővítménye, melyet Dokumentáció \ Listázás extrák \ Építés szimuláció menüpontban találsz. A tevékenységlista Archicad-ben létrehozható, de akár importálható is Microsoft Project-ből. Minden tevékenységhez hozzá kell kapcsolni a megfelelő Archicad-es elemet, majd dátumok alapján ellenőrizhető hogyan áll a kivitelezés. Esetleg adott pillanatban renderelhetsz munkaközi állapotokat is a Cinerender segítségével, vagy animáció is exportálható belőle, így videón megnézhető a kivitelezés folyamata. Bővebb leírás a működésről itt érhető el. Egy minta video pedig itt.

Archicad-Goodies-szimulacio

 

5. Belsőtér varázsló

Ennek segítségével kiegészítő elemeket tudsz tenni falakra, födémekre (padló, mennyezet), belső burkolati elemeket hozhatsz létre. A formák és anyagok parametrizálhatók! Felismeri a nyílásokat és leköveti a változtatásokat is. Alapesetben a Tervezés \ Tervezés extrák menüben található. Bővebb leírás a működésről itt érhető el.

Archicad-Goodies-belsoter-varazslo

 

6. Fóliák összemetsződési csoportja

Kevesen ismerik ezt a funkciót, de igen hasznos: Fóliák összemetsződési csoportja. Ezzel be tudod állítani, hogy melyik fóliák elemei metsződjenek össze egymással, melyikek másokkal és melyek egyáltalán ne. Ezzel némi gépidőt tudsz megspórolni minden nézet megnyitáskor, tehát gyorsul a munkafolyamatod. (Érdemes észben tartan a mágikus 0 [nulla] csoportot, mellyel teljesen kikapcsolhatjuk azon a fólián lévő elemek összemetsződését, további időt megtakarítva.) Az erre vonatkozó Goodies kiegészítő az összemetsződési csoport értékeket 1 vagy 2 értékkel tudja automatikusan feltölteni. Ezzel tiszta metsződéseket eredményez. Ha más értékre van szükséged, azt kézzel kell megcsinálnod. A kiegészítőről bővebb leírást itt találsz. A leírás 1 vagy 0 értéket ír, de sajnos 1 vagy 2 értéket állít be a gyakorlatban. A funkció pedig a Lehetőségek \ Metsződések fóliakombinációk menüben érhető el.

Archicad-Goodies-foliak-osszemetszodesi-csoportja

 

7. Felülethálóból tető kiegészítő

Bizonyára előfordult már veled is, hogy le kell térkövezni egy nagyobb külső területet. Ez addig nem okoz gondot, amíg a terület sík: csak egy réteges födémet kell letenni, mely később könnyen módosítható. De ha a terep változatos, elég nagy meló ezt rendesen modellezni. Felülethálókból létre lehet hozni különböző rétegeket, de ez nem az igazi és sokáig is tart. Erre egy remek eszköz a Felülethálóból tető kiegészítő. Nevéből már jól sejted: egy terepmodellt (felületháló eszköz) előre definiált réteges szerkezetre bont szét háromszögelős módszerrel. Így a legkülönfélébb (külső) területekre is gyorsan készíthető réteges szerkezet. A funkció a Tervezés \ Tervezési extrák \ Tetők készítése felülethálóból menüben található. Bővebb leírást pedig itt találtok. Arra érdemes odafigyelned, hogy mekkora területet készítesz el vele: a rengeteg kis háromszög tetőt csoportba foglalja, a csoportok pedig szintén lassítják az Archicad-et… 🙂

 

8. Poligonszámláló

Ez egyik kedvenc kiegészítőm , a”lassú” tervek takarítása során mindig használom. Könnyedén ki lehet vele szűrni és megtalálni a magas poligonszámú elemeket, melyek lelassítják az Archicad / számítógép működését. (Poligonszám = sokszögvonalak száma az elemekben – tárgyakban) Ez is a munkafolyamataink gyorsítására ad további lehetőséget, főleg, ha szűkös a gépi erőforrás. Mivel csoportosítja is az azonos elemeket, így „tömegesen” tudod őket módosítani, egyszerűsíteni a 3D részletezettségi szintüket. Az eszközt a Paletták között találod. Nem árt tudni, hogy amint megnyitjuk a palettát, azonnal számolni kezd 🙂 Bővebb leírás itt található.

Archicad-Goodies-poligonszamlalo

 

9. Profiler

Sokszor keresünk egy-egy bútort a neten. Rengeteg idő, mire megtaláljuk, végül egy hatalmas poligonszámú vázát teszünk az asztalra, mely ugyan szép, de teljesen megáll tőle a terv. Érdemes lehet ilyen esetekben kipróbálnod a Profiler kiegészítőt. Megadott útvonal mentén tudsz kihúzni / megforgatni egy profilt. Használata egyszerű: Megrajzolod a 2D profilt, csoportosítod, majd kihúzod / megforgatod és végül GDL-t mentesz belőle. A kész GDL tárgyat már csak le kell helyezni. Fontos megemlíteni, hogy az íves elemeket célszerű szegmensekkel (egyenes vonalakkal) közelíteni, illetve minden 1 cm alatti ívet egyszerűen egy egyenessel helyettesíteni. Így meg tudod őrizni a szoftver gyorsaságát. Bővebb leírást itt találsza kiegészítőről.

Archicad-Goodies-profiler-butor

 

10. RAL színrendszer kiegészítő

Ritkán, de hasznos lehet RAL színrendszer kiegészítő. A RAL egy nemzetközi szabvány rendszer, melyet mindenki ismer és használ. A klasszikus és az új rendszer első 50 színét tudjuk kipróbálni ennek segítségével. További RAL színek beolvasásához a Lehetőség \ RAL színek importálása menüpontra kell kattintanod. Bővebb leírást pedig itt találsz a kiegészítő használatáról. Ez nem az a RAL rendszer, amik jönnek-mennek mindenféle egyéb könyvtárból másolás-beillesztéssel a régi fájlokból.

Archicad-Goodies-RAL-szinrendszer-kiegeszito

A hasznosabb eszközökről készítettem egy lejátszási listát youtube-on, így további segítséget találsz a használatukhoz.

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is, hogy segítsd a napi munkájukat!

További hasznos megoldásokért keress bátran a lenti elérhetőségeken!

 

Hasznos volt számodra a bejegyzés? Oszd meg másokkal is!

Rectangle 5314

Nochta Tamás vagyok

Építész irodákat teszek hatékonyabbá

“Én is építész vagyok, csak egy kicsit kockább 🙂 “

2015 óta folyamatosan kutatom a tervezőszoftverekben rejlő lehetőségeket, építészként pedig pontosan tudom mik azok a minden nap előforduló, időpocsékoló feladatok. Jó informatikushoz híven viszont minden ismétlődő, monton feladatot próbálok automatizálni, hogy több tér maradjon a kreativitásnak.

Folyamatosan részt veszek élő projektekben, 7-8 irodával állok napi kapcsolatban és eddig több, mint 20 irodával dolgoztam együtt fejlesztőként, trénerként, BIM menedzserként vagy projektvezetőként.

Új pc konfiguráció:

Iratkozz fel a hírlevélre, hogy nem maradj le az új cikkekről!

LEGUTÓBBI BEJEGYZÉSEK
Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Távoli asztal konfigurálása – biztonságosan

Sokan nem tudják, de a Windows rendszerek beépítve tartalmaznak egy egész jó ingyenes távoli asztalos kapcsolódási lehetőséget. Az alapbeállításaival nem...

by Nochta Tamás10 Min read
Tovább olvasom
Archicad csapatmunka kis irodákban

Archicad csapatmunka kis irodákban

Sokszor tapasztalom, hogy akár 3-4 fős irodák még hagyományosan, egyéni fájlokban ("szóló PLN fájlokban") dolgoznak csapatmunka helyett. Pedig már 2 fős csapatban is sokat...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom
Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Optimális Archicad konfiguráció? – 2021

Az elmúlt pár hónapban több különböző erősségű konfigurációval is dolgoztam Archicad-ben. Nagyon tanulságos időszak volt, melyből néhány fontosabb gondolatot mindenképpen...

by Nochta Tamás6 Min read
Tovább olvasom